O nouă casă socială pentru comunitatea parohială din Dumbrava

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 6, 2020   Autor: Flavius Popa

Credincioșii din Dumbrava dar și din zona municipiului Pașcani au luat parte duminică după-amiază la slujba de sfințire a casei sociale „Sfântul Ierarh Nicolae”. Tot cu acest prilej, Părintele Mitropolit a binecuvântat și noua clopotniță a parohiei.

În cuvântul de învățătură, chiriarhul le-a vorbit celor de față despre viața parohiei: „În spațiile bisericii se desfășoară viața familiei parohiale. A te ruga în biserică, în cimitir, la paraclis, auzind clopotul, participând la un parastas sau o întâlnire, toate aceste lucrări arată apartenența la parohie. Aparte­nența la parohie, precum și apar­te­nența la familia proprie le putem numi ca doi stâlpi de rezistență”, a arătat Înaltpreasfinţia Sa.

Pentru munca depusă la ridicarea ansamblului parohial, părintele Nicu Toia a primit Distincția mitropolitană „Crucea Sfântului Ierarh Dosoftei”. De asemenea, credincioșii care au sprijinit lucrările parohiei au primit distincții de vrednicie.